(Velká nad Veličkou) Dva roky po úspěšně završené insolvenci vykazuje jihomoravská společnost KORDÁRNA Plus, a.s. stabilní růst tržeb a zvýšení odbytu téměř o třetinu. Její právě zveřejněné hospodářské výsledky tak dokládají úspěch první české insolvence.

Přední evropský výrobce technických tkanin KORDÁRNA Plus, a.s. ve sledovaném období vykázala tržby v hodnotě 2,57 miliardy Kč. „Kordárna tak prokázala, že vyšla z insolvence jako zdravá a spolehlivá firma, ke které se vrátili dlouhodobí zákazníci, jako například Continental, a daří se jí nacházet nová odbytiště,“ okomentoval hospodářské výsledky předseda představenstva Ing. Marek Malík.

Společnost, která je prvním úspěšným příkladem insolvence po zavedení insolvenčního zákona v roce 2008, vykázala ve sledovaném období zisk 55 milionů Kč. Bankovní EBITDA, tedy přidaná hodnota bez osobních nákladů, daní a poplatků, dosáhla výše 171,5 milionů Kč. Kvůli restrukturalizaci probíhající až do června 2010 a následným dvěma fúzím se právě zveřejněné hospodářské výsledky počítaly za období 1. září 2010 až 31. prosince 2011.

Prodeje KORDÁRNY Plus v období leden 2010 až leden 2011 dosáhly 19 400 tun technických tkanin a zvýšila tak odbyt o 28 %. Na evropských trzích se Kordárna podílí 13 % v segmentu kordových tkanin, 39 % v segmentu séglových tkanin a 12 % v segmentu geotextilií. KORDÁRNA podle slov generálního ředitele Martina Prachaře aspiruje na to stát se největším evropským dodavatelem technických tkanin. K tomuto kroku jí pomohly také dvě investice – ovládnutí slovenského výrovce kordových tkanin Texiplast a investice do slovenské společnosti SLOVKORD a linky na výrobu vlákna. „Výroba vlastního vlákna by dále posílila naši pozici na trzích, velcí odběratelé technických tkanin preferují integrované dodavatele,“ vysvětluje Mgr. Martin Prachař.

KORDÁRNA Plus a.s. patří mezi přední evropské producenty technických tkanin pro gumárenský průmysl, vyrábí také technické tkaniny využívané pro produkci dopravních pásů a geotextilií. Mezi její zákazníky patří světoví výrobci pneumatik. Ve Velké nad Veličkou zaměstnává 635 lidí. Současným stoprocentním vlastníkem KORDÁRNY Plus a. s. je brněnská investiční skupina JET Investment.

Jet Investment, a.s. byla založena v roce 1997. Jejím hlavním záměrem je vyhledávání investičních příležitostí na trhu, převážně do středně velkých společností z oblasti výrobního průmyslu a real estate, které považuje za perspektivní z hlediska jejich potenciálu a návratnosti investic. V současnosti mezi projekty společnosti JET Investment patří podniky Strojírny Poldi, PBS Třebíč nebo společnost Avízo.