Brněnská investiční skupina vyhrála tendr na koupi přímého nástupce bývalého závodu na výrobu vagónů

Ve čtvrtek 24. ledna zvítězila brněnská investiční skupina JET Investment ve výběrovém řízení na koupi společnosti MSV Metal Studénka, a.s., předního evropského výrobce zápustkových výkovků a podsestav pro železnice a další průmyslová odvětví. Tuzemský investor kupuje podnik v reorganizačním řízení prostřednictvím své společnosti ROCA Capital, a.s.. Ve Studénce hodlá zachovat a dále rozšiřovat výrobu.

Brněnská investiční skupina JET Investment, a.s. uzavřela prostřednictvím vlastní společnosti ROCA Capital a.s. smlouvu o koupi 100% podílu ve společnosti MSV Metal Studénka, a.s.

„V MSV Metal Studénka rozhodně plánujeme zachovat výrobu a zaměstnanost a dále pracovat na růstu společnosti skrze akvizici nových zákazníků, získávání nových teritorií, zaváděním nových produktů a v neposlední řadě také možnou synergií s ostatními společnostmi našeho portfolia,“ říká Igor Fait, předseda představenstva JET Investment.

Společnost MSV Metal Studénka, která je předním evropským výrobcem zápustkových výkovků, výlisků, nárazníků, tažných háků, šroubovek a táhlových ústrojí pro železnici a další průmyslová odvětví se dostala do insolvence v květnu roku 2011 kvůli potížím předchozího akcionáře. Reorganizace společnosti se začala realizovat v červenci 2011. V případě MSV Metal Studénka se jedná o jednu z největších soudem povolených reorganizací výrobní společnosti v České republice. Spolu s největší koncernovou přeshraniční reorganizací skupiny KORD, kterou JET Investment převzal v lednu 2010, tak potvrzuje pozici společnosti JET Investment jako přední private equity skupiny v oblasti restrukturalizací průmyslových společností v České Republice.

MSV Metal Studénka je etablovaným dodavatelem mnoha evropských národních železničních dopravců. Společnost momentálně zaměstnává 360 lidí, obrat společnosti pro rok 2012 přesáhl 700 milionů Kč (28,4 milionů euro). V roce 2016 by podle plánů JET Investmentu měla společnost dosáhnout obratu 39 milionů euro.

Po akvizici společnosti MSV Metal Studénka se pohybuje konsolidovaný obrat společností ovládaných skupinou JET Invetment na úrovni 200 milionů eur s roční EBITDA 23 milionů eur. Skupina JET Investment skrze své portfoliové společnosti aktuálně zaměstnává přes 2450 lidí.

MSV je přímým nástupcem bývalého závodu na výrobu vagónů založeného v roce 1901 a je tradičním a předním evropským výrobcem zápustkových výkovků a podsestav pro železnice i další odvětví (včetně automobilového průmyslu, zemědělství, stavebnictví, těžebního průmyslu atd.). MSV vlastní přes 60 výrobkových certifikátů a systémových certifikátů téměr pro téměř všechny evropské železnice.

Cílem společnosti JET Investment je nadále rozvíjet stávající portfoliové společnosti a zároveň pokračovat v aktivním vyhledávání akvizičních příležitostí středně velkých výrobních společností v České republice a v regionu střední Evropy. JET Investment ovládá následující společnosti: KORD Group (KORDÁRNA Plus a.s., TEXIPLAST, a.s., SLOVKORD Plus a.s., KORDSERVICE SK PLUS, s.r.o., Slovenský hodváb PLUS, s.r.o.), STROJÍRNY POLDI, a.s., PBS INDUSTRY, a.s., a AVÍZO s.r.o.