Výrobky poputují do jihomoravských zámeckých zahrad

Budoucí truhláři ze Střední školy stavebních řemesel v Brně-Bosonohách se učí dnes už zmizelé dovednosti – výrobě moravských klátů. Od začátku školního roku těchto historických včelích úlů zhotovili šest a příští týden první z nich převezou do Zámku Rosice, kde se stane trvalou součástí zámecké zahrady.

Tří metrový včelí úl o váze 150 kilogramů převezou z bosonožského učiliště do rosického zámku v úterý 10. prosince. Klát tady bude natrvalo instalován v zámecké zahradě. Zbylých pět klátů po dokončení bude zdobit další zahrady jihomoravských zámků a muzeí.

Moravské kláty jsou historickým druhem vyřezávaného včelího úlu, který z moravské krajiny vymizel v polovině 20. století a s ním odešly i výrobní postupy sahající až do gotiky. „Výroba moravských klátů se nikde jinde v republice neučí, my jsme díky projektu z Evropské unie mohli výuku opět obnovit, vlastně jsme díky archivní badatelské práci tuto dovednost opět resuscitovali,“ říká ředitel Střední školy stavebních řemesel Brno-Bosonohy Josef Hypr.

Výroba jednoho klátu trvá 350 hodin a na Střední škole stavebních řemesel výukou prošlo na 150 žáků. Vyučuje je restaurátor Roman Slaný, který ve svém volném čase, ještě než začal samotný evropský projekt, připravil veškeré výrobní podklady: „Studoval jsem původní moravské kláty v rožnovském skanzenu, vytvořili jsme podrobné výkresy a sháněli jsme historické nástroje, aby se naše výuka a výroba šindelů opravdu podobala tomu, jak se šindele dělaly v gotice nebo baroku.“ Sháněli proto stará kovaná dláta, během kurzu pak se studenty tyto nástroje opravili a s nimi pak ve školních dílnách pracovali. „Jeden nástroj, takzvaný šindelářský háček pro zhotovování drážek do šindelů jsme našli zasunutý pod trámem zapadlé renesanční chalupy. Ten jsme opravili a u specializovaného kováře nechali udělat repliky,“ dodává Roman Slaný. Ačkoliv se kláty vyrábějí i dnes, dělají se na komerční nebo hobby bázi nepůvodními postupy. „Naším cílem není kvantita, zaměřujeme se na autentickou historickou kvalitu a chceme oživit dovednost zhotovování klasické šindele, jak se vyráběla v gotice nebo baroku, a tomu jsme přizpůsobili vše, včetně nástrojů,“ vysvětluje Roman Slaný.

Výroba klátů realizovaná v rámci projektu spolufinancovaného z ESF a SR ČR č. CZ.1.07/1.1.16/01.0008 „Šikovné ručičky JMK – cesta k řemeslu“ pak skončí s koncem školního roku 2013/2014. Na Střední škole stavebních řemesel ale ve výuce chtějí pokračovat: „Projekt jsme využili k nastartování výuky, i díky enormnímu zájmů studentů jej však chceme ve výuce zachovat a do jihomoravské krajiny vrátit další kláty,“ uzavírá Josef Hypr.