Pět let po insolvenci hlásí horňácká firma KORDÁRNA Plus dobré výsledky. Závod přijímá zaměstnance, zahájil nepřetržitý provoz a výrobu nové karbonové tkaniny. O velmi dobré kondici firmy hovoří také hospodářské výsledky.

KORDÁRNA Plus vykázala vloni v porovnání s rokem 2012 nárůst provozního hospodářského výsledků (PHV) o 10 mil. Kč z 91 na 101 mil. Kč. Na letošní rok plánuje další zvýšení – tržeb na úroveň 2,33 mld. Kč a provozních hospodářských výsledků na 138 mil. Kč, tedy růst o 27 %.
Od začátku roku Kordárna přijímá v průměru 10 nových zaměstnanců měsíčně, celkem by jich v prvním kvartále mělo přibýt 40 v dělnických profesích. „Hledáme zejména zaměstnance na dělnické profese do výroby kordů a séglů a zaměstnance s technickým vzděláním v textilním, chemickém, gumárenském nebo strojírenském oboru,“ říká vedoucí personálního oddělení Kordárny Jana Lejsková.
Po pěti letech od insolvence v Kordárně opět obnovují nepřetržitý provoz, současný třísměnný provoz již nestíhá pokrývat stoupající poptávku. Kordárna dodává kordy všem velkým výrobcům pneumatik, mezi nejvýznamnější obchodní partnery patří pneumatikárna Continental Barum nebo finský Nokian. Nové kontrakty společnost uzavřela i s dalšími zákazníky v Rusku a ostatními velkými hráči na trhu jako je Bridgestone, Goodyear a Pirelli. Ve druhém výrobním programu – séglech – představuje Kordárna evropského lídra trhu, dodává firmám ContiTech nebo Dunlop. Novinkou v portfoliu Kordárny je výroba karbonové tkaniny Kordkarbon. Na vývoji této high-tech tkaniny, která se uplatní například ve sportovních lodích nebo ultra-lightech, pracovali v Kordárně poslední dva roky. „Zákazníky se daří získávat, máme za sebou už první vyrobenou loď z našeho karbonu, mistr světa a Evropy v kanoistice Richard Hála s ní aktuálně odjel do Španělska na trénink,“ říká generální ředitel KORDÁRNY Plus Martin Prachař.
K růstu Kordárně také pomáhá spuštění výroby vlastního vlákna ve společnosti SLOVKORD Plus v Senici na Slovensku, která je sestrou Kordárny Plus, a aktuální kurz české koruny, který Kordárně jako proexportně orientované společnosti vyhovuje. „Intervence ČNB nám v posledních dvou měsících roku 2013 jednorázově navýšila zisk o 8 – 9 miliónů korun a vyšší kurz nám pomáhá i v roce 2014,” podotýká Martin Prachař.

KORDÁRNA Plus a.s. patří mezi přední evropské producenty technických tkanin pro gumárenský průmysl, vyrábí také technické tkaniny využívané pro produkci dopravních pásů a karbonové tkaniny. Mezi její zákazníky patří světoví výrobci pneumatik. V areálu ve Velké nad Veličkou zaměstnává 565 lidí. Současným stoprocentním vlastníkem KORDÁRNY Plus a. s. je brněnská investiční skupina JET Investment.

Jet Investment, a.s. byla založena v roce 1997. Jejím hlavním záměrem je vyhledávání investičních příležitostí na trhu, převážně do středně velkých společností z oblasti výrobního průmyslu a real estate, které považuje za perspektivní z hlediska jejich potenciálu a návratnosti investic. V současnosti mezi projekty společnosti JET Investment patří podniky Strojírny Poldi, PBS Třebíč, SLOVKORD Plus nebo MSV Metal Studénka.