Tři čtvrtě roku po ukončení reorganizace se společnost MSV Metal Studénka nachází v dobré kondici. V porovnání s rokem 2012 kovárna v uplynulém roce navýšila tržby o 2 %, zvýšil se počet zaměstnanců, společnost bude nové pracovníky přijímat také v roce 2014 a připravuje investice do výroby.

Celkové tržby společnosti MSV Metal Studénka meziročně vzrostly o 2 % z 694 milionů na 707,5 milionů, plán pro letošní rok hovoří o předpokládaných tržbách 764 milionů korun, tedy navýšení o 8 %. V loňském roce kovárna vyrobila 10 327 tun výrobků, z nich 80 % směřovalo na export.

O dobré kondici MSV Metal Studénka, jediné kovárny v ČR specializované na výkovky pro železnici, hovoří také počty zaměstnanců. Zatímco před reorganizací v roce 2012 ve Studénce pracovalo 356 zaměstnanců, vloni jejich počet vzrostl na 371. „Při přijímání zaměstnanců úzce spolupracujeme s Úřadem práce, osm z patnácti přijatých představují lidé se ztíženou zaměstnatelností, jako jsou absolventi, lidé nad 55 let nebo maminky po mateřské dovolené,“ říká generální ředitel MSV Metal Studénka Ing. Ivo Lazecký. V letošním roce by ve studénecké kovárně mělo najít práci dalších 17 lidí, půjde zejména o obráběče, kováře nebo technology. „Ačkoliv obecně platí, že tyto profese patří k nedostatkovým, jsme regionem, kde má kovařina tradici a MSV Metal Studénka dobré jméno, noví zaměstnanci se nám tak hlásí sami,“ podotýká Ivo Lazecký. Průměrný plat se v MSV Metal Studénka pohybuje kolem 24 tisíc korun.

V letošním roce plánuje MSV Metal Studénka investovat do strojního vybavení. Největší investici z celkových 55 milionů bude představovat soustruh za 15 milionů korun. „Nákupem nových technologií chceme zvýšit produktivitu práce a snížit výrobní náklady,“ vysvětluje Ivo Lazecký.

MSV Metal Studénka je tradičním a předním evropským výrobcem zápustkových výkovků a podsestav pro železnice i další odvětví (včetně automobilového průmyslu, zemědělství, stavebnictví, těžebního průmyslu atd.). Je přímým nástupcem bývalého závodu Vagónka Studénka na výrobu vagónů založeného v roce 1901. Společnost MSV Metal Studénka vlastní přes 60 výrobkových certifikátů a systémových certifikátů téměř pro všechny evropské železnice.

Jako jedna z mála tuzemských firem prošla společnost MSV Metal Studénka úspěšnou reorganizací. V roce 2013 společnost koupila brněnská investiční skupina JET Investment, jednalo se spolu s reorganizací společnosti Kordárna, která je taktéž v portfoliu JET Investment, o dvě nejvýznamnější soudem povolené reorganizace výrobních společností v České republice.