Po dvou letech vývoje uvedla jihomoravská textilka KORDÁRNA Plus na trh novou tkaninu z karbonových vláken. V Česku a na Slovensku jde o jediného producenta tohoto high-tech materiálu s uplatněním v leteckém, automobilovém nebo energetickém průmyslu.

Výrobce technických tkanin z Velké nad Veličkou s šedesátiletou tradicí vyrábí karbonovou textilii pod obchodním názvem KordCarbon, produkce směřuje kromě Česka také do Německa, Polska a na Slovensko. „Karbon vnímáme doslova jako strategickou surovinu, při jeho výrobě uplatňujeme naše mnohaleté zkušenosti z výroby a prodeje technických
tkanin-kordů pro přední evropské pneumatikárny,“ komentuje výrobu Martin Prachař, generální ředitel KORDÁRNA Plus, a.s.

Hlavní charakteristikou karbonové tkaniny je velmi nízká hmotnost při vynikající pevnosti a tuhosti. Tyto vlastnosti karbon předurčují k využití v leteckém, automobilovém a energetickém průmyslu nebo u výrobců sportovního nářadí i protetiky. První kontrakty Kordárny jsou právě pro tuzemské výrobce vodáckého vybavení. S logem KORDÁRNY Plus na kajaku z karbonu tak jezdí rodák z Veselí nad Moravou Richard Hála, mistr Evropy a aktuálně třetí kajakář světa. „Další využití by naše tkaniny měly najít při výrobě ultralehkých letadel, tato produkce je navíc celosvětově výrazně českou doménou,“ říká Prachař s tím, že karbonové tkaniny jsou schopny nahradit mnoho současných moderních materiálů, například hliník a titan v automobilech nebo v letadlech a snížením jejich hmotnosti tak šetřit potřebu paliva.

Kordárna zároveň vyvíjí další typy tkanin, aby mohla nabídnout větší škálu výrobků. „Trh uhlíkových tkanin je velmi konzervativní, u nás mu vládnou obchodníci s vlákny z Velké Británie a Německa. My se však s karbonovou tkaninou chceme etablovat jako tradiční český výrobce a do budoucna nabídnout i další novinky, jako je například tkanina z aramidového vlákna,“ plánuje Martin Prachař.

Zavedení nového výrobního programu dokládá dobrou kondici firmy, která jako první z českých firem prošla úspěšně insolvencí. KORDÁRNA Plus vykázala vloni v porovnání s rokem 2012 nárůst provozního hospodářského výsledků (PHV) o 10 mil. Kč z 91 na 101 mil. Kč. Na letošní rok plánuje další zvýšení – tržeb na úroveň 2,33 mld. Kč a provozních hospodářských výsledků na 138 mil. Kč, tedy růst o 27 %. Od začátku roku přijala již 40 nových zaměstnanců a v březnu poprvé od insolvence obnovila nepřetržitý výrobní provoz.

KORDÁRNA Plus a.s. patří mezi přední evropské producenty technických tkanin pro gumárenský průmysl, dále vyrábí technické tkaniny využívané pro produkci dopravních pásů a karbonové tkaniny. Mezi její zákazníky patří světoví výrobci pneumatik. V areálu ve Velké nad Veličkou zaměstnává 565 lidí. Současným stoprocentním vlastníkem KORDÁRNY Plus a. s. je brněnská investiční skupina JET Investment.

Jet Investment, a.s. byla založena v roce 1997. Jejím hlavním záměrem je vyhledávání investičních příležitostí na trhu, převážně do středně velkých společností z oblasti výrobního průmyslu a real estate, které považuje za perspektivní z hlediska jejich potenciálu a návratnosti investic. V současnosti mezi projekty společnosti JET Investment patří podniky Strojírny Poldi, PBS Třebíč, SLOVKORD Plus nebo MSV Metal Studénka.