KORDÁRNA Plus, a. s., největší a nejmodernější výrobce technických tkanin v Evropě, loni hospodařila se ziskem. Společnost aktuálně výrazně navyšuje objemy dodávek kordových tkanin do automobilového průmyslu, zvýšila mzdy zaměstnancům v dělnických profesích, chce přijmout desítky nových pracovníků a investuje do výroby.

O dobré kondici firmy hovoří hospodářské výsledky, rok 2014 skončil z ekonomického hlediska nadstandardně.
„Díky příznivé struktuře sortimentu, novým kontraktům, solidním maržím a oslabení koruny jsme překročili plán EBITDA o více než 50 miliónů korun,“ říká generální ředitel KORDÁRNY Plus Martin Prachař s tím, že v absolutních číslech při tržbách 2,27 mld. Kč dosáhla Kordárna ukazatele EBITDA 227 mil. Kč. Jde o historický úspěch především při srovnání fungování společnosti v období insolvence a po ní. Hranici 200 miliónů EBITDA jsme překročili poprvé od roku 2007,“ upřesňuje Prachař. V loňském roce se Kordárna zařadila mezi vývozce, kterým velkou měrou pomohlo oslabení CZK vůči EUR. Pozitivní dopad do EBITDA byl v řádu desítek miliónů.

Společnost od začátku roku zaznamenává zvýšenou poptávku po kordových tkaninách od zákazníků v automobilovém průmyslu, a to o 10 až 15 %. To je také důvod, proč Kordárna potřebuje nové zaměstnance do dělnických profesí. „Do konce roku chceme nabrat okolo 70 nových pracovníků,“ upozorňuje na nábor zaměstnanců personální manažerka Jana Lejsková. Na budoucí i stávající zaměstnance navíc čekají čerstvě zvýšené mzdy a další benefity.
Předpokládaný nárůst dělnických mezd po zvýšení tarifů a příplatků v prvním kvartálu roku 2015 činí 11,68 %, průměrná mzda dělníka ve výrobě v roce 2015 by tak měla být 20 000 korun. Průměrná dělnická mzda v roce 2014 přitom byla 17 916 Kč.

Nejvýraznější investiční akci v současnosti zažívají v Kordárně linky dodatečné tepelné úpravy tkanin, její celková výše představuje zhruba 40 mil. Kč. K takto vysokým investicím se vedení společnosti rozhodlo především kvůli zvyšujícímu se objemu kapacit.