MSV Metal Studénka, a. s., přední evropský výrobce výkovků a výlisků pro železnice, zemědělství, stavebnictví a těžební průmysl, si v prvním pololetí vedla dobře, meziročně navýšila tržby. Kromě toho ve studénecké kovárně investují do výroby, rozhlíží se po nových teritoriích a rozšiřují produktové portfolio.

Kondici firmy a její růstový trend komentuje generální ředitel MSV Metal Studénka Ing. Ivo Lazecký: „Aktuálně jsme doslova vyprodáni. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku jsme letos vykázali za první pololetí o 2 % vyšší tržby, překročili jsme plán a skončili téměř na 421 mil. korun, v objemu výroby jsme lehce překročili plán se 6,1 mil. tun výkovků. EBITDA za první pololetí 2015 tak činila cca 90 % plánu. Celkový hospodářský výsledek firmy však byl překročen o 13 %, především díky mimořádnému výnosu z prodeje nevyužívaného majetku.“

K těmto výsledkům podle Iva Lazeckého přispěl jak optimálně rozvržený kapitál, tak i dokončení dvouleté etapy, která zahrnovala investice do pořízení nových technologií. Ty nyní kovárně umožňují komplexní poskytování servisu s dodávkou výkovků na klíč.
„Dodávky se snažíme vnímat z pohledu klienta, a to znamená komplexně. Zajišťujeme kompletní servis, díky němuž nemá pro zákazníka smysl diverzifikovat na poli svých dodavatelů, ale naopak vše objednat přímo od nás. Nabízíme totiž doslova vše pro železnice – od dělení materiálu, lisování, montáž, přes kování, lakování, obrábění až po barvení,“ vysvětluje Ing. Lazecký.

MSV Metal Studénka aktuálně zaznamenává rekordní objemy prodeje výkovků pro železnici, šroubovek, narážedel a háků. Daří se jí také rozšiřovat sortiment vyráběných dílů a rozvíjet obchodní spolupráci mimo železnici, a to konkrétně v dodávkách výkovků a výlisků pro odvětví automotive. Firma v současnosti aktivně obchoduje s více než 190 zákazníky ze 22 zemí, export činí 80 % produkce. K nejvýznamnějším klientům patří kromě Českých drah evropští národní železniční dopravci z Německa, Švýcarska, Belgie, Francie či Slovenska. Mimo Evropskou unii dodává do zajímavých teritorií jako Maroko, Alžír nebo Norsko a v hledáčku má Španělsko, Turecko, Itálii či Portugalsko.

„Současný evropský železniční trh považuji za celkově stabilní, každý rok pojme šest až osm tisíc nákladních vozů, sto tisíc vozů se musí opravit. A to je šance pro nás a naše dodávky. V letošním roce jsme zaváděli do výroby a vzorkového řízení 26 nových výkovků. Do konce tohoto roku by se mohlo toto číslo ještě zvýšit, odhadovaný nárůst v tržbách na rok 2016 je zhruba 20 mil. Kč oproti roku 2015. Jedná se například o články řetězu, hřídele, náboje, opasky, speciální háky, kolesa a další,“ říká Ivo Lazecký.

Kovárna ve Studénce v uplynulém období investovala do výroby téměř 120 mil. Kč, pro roky 2015 až 2017 počítá s dalšími investicemi ve výši 160 mil. Kč., primárně zaměřené na moderní výrobní technologie a do oblasti energetiky. K těm nejvýraznějším investicím patřilo dokončení vývoje a zkoušek nového nárazníku a děleného táhla a moderní lakovna, která je součástí nové výrobní linky na sériovou výrobu odlehčeného nárazníku. „Uvedením nové lakovny do provozu máme nyní plně pod kontrolou kvalitu nátěrů a můžeme zákazníkům garantovat jejich 100% provedení. Po úspěšném zkušebním provozu se navíc rozbíhá 2. výrobní směna, díky které budeme lakovat celý současný sortiment barvených dílů,“ uvádí výrobně-technický ředitel MSV Metal Studénka Pavel Feilhauer.

Background

MSV Metal Studénka, a. s. je tradičním předním evropským výrobcem zápustkových výkovků, výlisků, nárazníků, tažných háků, šroubovek, táhlových ústrojí pro železnice a další odvětví (včetně automobilového průmyslu, zemědělství, stavebnictví, těžebního průmyslu atd.). Je přímým nástupcem bývalého závodu Vagónka Studénka na výrobu vagónů založeného v roce 1901. Společnost MSV Metal Studénka vlastní přes 60 výrobkových certifikátů a systémových certifikátů téměř pro všechny evropské železnice. V současnosti MSV Metal Studénka zaměstnává přes 400 pracovníků.
Jako jedna z mála tuzemských firem prošla společnost MSV Metal Studénka úspěšnou reorganizací. V roce 2013 společnost koupila brněnská investiční skupina JET Investment, jednalo se spolu s reorganizací společnosti Kordárna, která je taktéž v portfoliu JET Investment, o dvě nejvýznamnější soudem povolené reorganizace výrobních společností v České republice.

Jet Investment, a. s. byla založena v roce 1997. Jejím hlavním záměrem je vyhledávání investičních příležitostí na trhu, převážně do středně velkých společností z oblasti výrobního průmyslu a real estate, které považuje za perspektivní z hlediska jejich potenciálu a návratnosti investic. V současnosti mezi projekty společnosti JET Investment patří podniky Strojírny Poldi, PBS Třebíč, KORDÁRNA Plus, SLOVKORD Plus, Less&Timber nebo právě MSV Metal Studénka.

Jet Investment Management je první českou investiční společností, která se specializuje na obhospodařování private equity fondů. Prostřednictvím této společnosti jsou nově řízeny investiční aktivity skupiny Jet Investment v oblasti private equity, kterým se skupina úspěšně věnuje již téměř 20 let.